Rozszerzone i pękające naczynka – skąd się biorą i jak się ich pozbyć za pomocą lasera?
1 year ago
Skóra jest unaczyniona – na różnej głębokości znajdują się większe i mniejsze naczynka krwionośne. Gdy z różnych przyczyn ich ściany ulegają osłabieniu, dochodzi do ich rozszerzania i pękania. Wówczas mogą prześwitywać spod skóry, co jest sporym problemem estetycznym, a niekiedy sygnałem toczących się nieprawidłowości w organizmie. Zmiany takie można usunąć stosując laser naczyniowy. Dowiedz się więcej na ten temat!
Jak wyglądają rozszerzone i popękane naczynka krwionośne?
Rozszerzone i pękające naczynka fachowo określa się jako teleangiektazje. Mogą one dotyczyć praktycznie na każdej części ciała, ale zwykle pękające naczynka pojawiają się na twarzy, głównie na policzkach, nosie i pod oczami, niekiedy na powiekach, a także na nogach.
Poszerzenie drobnych kapilar jest najbardziej widoczne na obszarach, gdzie skóra jest cienka i delikatna. Zmiany takie wyglądem mogą przypominać pajęczą sieć, dlatego potocznie określa się je jako ,,pajączki”. Jeśli na danym obszarze skóry rozszerzeniu ulegnie większa grupa naczynek, mogą się one zlewać dając wrażenie jednolitej, czerwonej lub różowej plamy.
Naczynka na twarzy zwykle przyjmują postać właśnie pajączków lub rumienia. Z kolei przyśrodkowej i zewnętrznej części nóg częściej pojawiają się zmiany liniowe i drzewkowate. Niekiedy niedoskonałości takie przyjmują postać guzkową.
Co odpowiada za pękanie naczynek? Czy jest to tylko problem estetyczny?
Zmiany naczyniowe mogą mieć charakter wrodzony lub wtórny, czyli nabyty pod wpływem czynników zewnętrznych lub wewnętrznych. Jeśli dotyczą kończyn dolnych, mogą być pierwszym objawem sygnalizującym zbliżające się problemy z żylakami. Natomiast w przypadku twarzy teleangiektazje często dotyczą cery naczyniowej. Występują też m.in. u osób z trądzikiem różowatym. Również nadciśnienie tętnicze i zaburzenia hormonalne zwiększają ryzyko pękania naczynek.
Pojedyncze zmiany i rumień bywają również następstwem czynników zewnętrznych, takich jak np.:
- wahania temperatury – drażniąco na naczynia krwionośne działa zarówno chłód (mróz, wiatr), jak i nadmiar promieni słonecznych;
- niewłaściwa pielęgnacja – do rozszerzania i pękania naczynek może dochodzi w następstwie niedostatecznej ochrony skóry, a także stosowania kosmetyków zawierających sztuczne dodatki, czy zbyt intensywnych peelingów;
- niedobory żywieniowe – niezdrowa dieta uboga w składniki mineralne i witaminy jest jednym z powodów osłabienia ścian naczyń żylnych;
- używki – destrukcyjnie na naczynka działa palenie papierosów i nadużywanie alkoholu.
Profesjonalny zabieg na rozszerzone naczynka – jak działa laser naczyniowy?
W przypadku zauważenia popękanych naczynek warto skonsultować się z lekarzem i ustalić przyczynę takich zmian. Jeśli mają one podłoże chorobowe, podstawą jest ustabilizowanie danego schorzenia. Z kolei przy cerze naczyniowej, która ma duży związek z predyspozycjami genetycznymi, konieczne może okazać się wprowadzenie kilku zmian w stylu życia. Domowe sposoby na naczynka obejmują głównie unikanie czynników drażniących, właściwą pielęgnację i ochronę skóry, a także stosowanie zdrowej diety bogatej w związki wzmacniające układ krwionośny.
Dzięki właściwemu postępowaniu można znacznie zmniejszyć ryzyko rozszerzania i pękania kolejnych kapilar. Jednak te, które już uległy uszkodzeniu raczej nie wchłoną się samoistnie. Te rozszerzone można natomiast obkurczyć, a pęknięte usunąć za pomocą specjalistycznych zabiegów. W Klinice Miracki w Łodzi naczynka usuwane są m.in. za pomocą laserów naczyniowych.
Urządzenie takie emituje energię, która jest wybiórczo pochłaniana przez hemoglobinę – czerwony barwnik znajdujący się w naczyniach krwionośnych. Laser generuje proces termicznej koagulacji, czyli usuwa uszkodzone naczynko poprzez wzrost temperatury. W ten sposób drobne zmiany można usunąć nawet podczas jednorazowej sesji, natomiast większe i rozległe po ewentualnym powtórzeniu zabiegu.
Jeśli Twoim problemem są pękające naczynka, więcej informacji na temat dostępnych metod ich trwałego usuwania możesz poznać podczas konsultacji w Klinice Miracki w Łodzi, Katowicach, Krakowie lub Warszawie.