Jazda konna jako sport ogólnorozwojowy

3 years ago

Szukając nowego sportu, który mógłby stać się naszym hobby, wiele osób wymienia jazdę konną. Sport ten długi czas określany był jako elitarny – dzisiaj liczne stadniny w kraju zapraszają osoby w różnym wieku, aby spróbowały tej wyjątkowej dyscypliny. Chcąc sprawdzić, czy jest to sport dla nas, warto znaleźć stadninę blisko miejsca zamieszkania i przekonać się, jak wiele radości może dać kontakt z naturą!

Jak rozpocząć naukę jazdy konnej?

Podstawową kwestią są oczywiście lekcje – zapisując się na lekcje w konkretnej stadninie przede wszystkim poznajmy bliżej instruktora. Najważniejsze jest złapanie nici porozumienia! Podczas pierwszych godzin nauki nauczymy się oporządzania konia, jego siodłania, czyszczenia, ale również podstawowych komend i postawy w siodle. Niezwykle istotnym elementem podczas nauki jazdy jest kask na głowie – pozwoli on ochronić naszą głowę podczas ewentualnego wypadku.

Jak ubrać się do jazdy konnej?

Podczas pierwszych jazd nie musimy mieć na sobie profesjonalnego stroju jeździeckiego – wystarczą wygodne buty, elastyczne spodnie, dopasowana bluza lub koszulka. Po jakimś czasie warto się jednak zainteresować produktami, które dedykowane są jeźdźcom. Podstawą są bryczesy – nowoczesne bryczesy z pełnym lejem zapewnią komfort podczas długich godzin w siodle i pozwolą na stałe wentylowanie skóry. Nowoczesne bryczesy tworzone są z tkanin o podwyższonej odporności na uszkodzenia czy ścieranie, zapewnią również doskonała przyczepność do siodła. Niezbędnym elementem okażą się także buty nad kostkę, czyli sztyblety. Nowoczesne sztyblety pozwolą ochronić ścięgna i kostki, zapewnią solidne utrzymanie się w strzemionach. W chłodniejsze dni warto zabezpieczyć się przed chłodem poprzez wybranie koszulki z długim rękawem czy odzieży technicznej.

Adalbert Cibor