Jak się ubrać na narty?

3 years ago

Sporty zimowe z roku na rok zyskują na coraz większej popularności, stoki przepełnione są turystami, a miejscowości górskie oferują coraz więcej ciekawych miejsc i atrakcji sportowych. Na górskich stokach znajdziemy amatorów jazdy na nartach, jazdy na deskach snowboardowych, kuligów, a także innych aktywności w puszystym śniegu. Najbardziej popularna i dla niektórych także mimo wszystko najprostsza opcja na górską aktywność to jazda na nartach.

Już od najmłodszych lat mamy do czynienia z górami, zatem w dorosłym wieku zdarza się, że często mamy już opanowane podstawy i zasady obowiązujące w tego rodzaju sporcie i

Jak w każdej dyscyplinie sportowej, tak i przypadku nart – ważne jest bezpieczeństwo. Odpowiednia technika, dobrze dobrany sprzęt to wciąż nie wszystko. Równie ważna jest odzież, jaką zakładamy do narciarskich wariacji.

Z racji tego, że na stoku możemy spędzić nawet kilka godzin najmocniej liczy się to, żeby odzież, którą zakładamy do jazdy była ciepła. Często jest tak, że o temperaturze całego ciała decyduje temperatura kończyn, a konkretnie stóp. Zmarznięte stopy to ogromne ryzyko pobudki kolejnego dnia z katatem i bólem gardła. A tym bardziej na stoku narciarskim, gdzie temperatura oscyluje koło zera, w dodatku na każdym kroku otaczają nas mroźne zaspy śniegu. Koniecznością jest zatem dobranie odpowiednich skarpet pod narciarskie buty.

Skarpety frotte – zalety

Bez dwóch zdań najlepiej sprawdzą się męskie lub damskie skarpety frotte. Skarpety frotte wykonane są z dzianiny pętelkowej, która jest niesamowicie miękka w dotyku, co będzie bardzo odczuwalne po całym dniu spędzonym na śnieżnym stoku. Ponadto damskie skarpety frotte charakteryzują się dużą wytrzymałością i elastycznością, co oznacza, że wkompunują się idealnie w but narciarski, który jest często sztywny i posiada twarde, metalowe elementy. Skarpety niedopasowane mogłyby powodować odciski i nieprzyjemne obtarcia.

Skarpety typu frotte dzięki swojej elastyczności cechują się również nieprzeciętną amortyzacją, co wpływa na dużą oszczędność ciepła wewnątrz buta i zwiększony komfort jazdy na nartach. Taka amortyzacja wstrząsów przyda się szczególnie początkującym narciarzom, gdyż jak wiadomo, w pierwszych dniach nauki jazdy na nartach nie trudno o to, aby się przewrócić i wykręcić nogę.

Jakie skarpetki wybrać do jazdy na nartach?

Jazda na nartach to nie tylko frajda i zabawa, ale także wymagający trening. Mimo ujemnej temperatury panującej wśród śnieżnych stoków przy mocnym wysiłku można dosyć mocno się spocić. Wysiłek fizyczny razem ze wspomnianymi wyżej ciężkimi butami mógłby spowodować, że sytuacja zapachowa wewnątrz buta nie byłaby zbyt ciekawa. Dlatego tutaj z pomocą po raz kolejny przychodzą skarpety frotte damskie, gdyż rewelacyjnie odprowadzają wilgość. Maksymalizuje to komfort jazdy na nartach i zmniejsza szanse na rozwinięcie się bakterii w obrębie stóp, a nawet stanów grzybicznych, a mówiąc najprościej – zapewniają skórze oddychanie, co jest asbolutnie niezbędne, jeśli chcemy, żeby nasze stopy wyglądały na zadbane i zdrowe.

Adalbert Cibor