Generalne porządki przed świętami. Kiedy najlepiej zacząć? Sprzątanie Wrocław

1 year ago

Przedświąteczne pragnienie generalnego posprzątania mieszkania, aby wyglądało czysto i schludnie przez całe Święta Bożego Narodzenia sprawia, że na długo przed świętami zaczynamy zastanawiać się, czy nie warto by było posprzątać już teraz. Jest to bardzo pożądana postawa, ale musimy wiedzieć, iż jeżeli posprzątamy za szybko, równie prędko okaże się, że do oczekiwanego dnia, dom będzie znowu wymagał porządnego sprzątania. Trzeba bowiem rozsądnie zaplanować, od kiedy zaczniemy robić generalne porządki. Pracę należy przecież podzielić na kilka tygodni. Sprawdźmy, jak zrobić przedświąteczny porządek i kiedy należy zacząć sprzątać. Przeczytaj też, w czym pomoże Ci firma oferująca profesjonalne sprzątanie Wrocław.

 

Starcie kurzy z góry mebli

Zazwyczaj co weekend ścieramy kurze z góry mebli, jednak od święta warto zrobić to bardzo solidnie, gdyż pamiętajmy, iż kurz opada, a więc w górnych częściach każdego mebla osadza się niewiarygodna ilość pyłków alergenów. Jeśli zaś zetrzemy starannie kurz z nich, przy okazji ściągając i zabierając do mycia wszystkie przedmioty, które się na nich znajdują, a zwłaszcza opłaci się, jeśli wypierzemy wszelkie serwetki, obrusy. Nic tak nie wpływa na schludny wygląd mieszkania, jak piękne białe, czyste serwety. Być może przy okazji sprzątania znajdziemy jakieś zapomniane drobiazgi, których nie widzieliśmy od niepamiętnych czasów, a więc osiągniemy jedynie korzyści.

 

Umycie okien i wypranie firan

Zanim wypierzemy firany, musimy umyć okna, bowiem nie wolno wieszać czystych, pachnących firanek na brudne okno, ponieważ znowu się zabrudzą. Tak jak w przypadku odkurzania i mycia podłóg, zapamiętajmy, że jak w przypadku walki z kurzem na podłodze, jedynym słusznym postąpieniem będzie zaczęcie od odkurzania, tak w wypadku okien, zawsze zaczynamy od ściągnięcia firanek i umycia płynem do mycia: szyb. Później starannie ścieramy kurz z parapetu, nie omieszkując wziąć do prania wszystkich pluszaków na nich ustawionych oraz wyczyścić wszystkich innych ozdób. Dopiero na koniec czynimy honory i wieszamy na znak sukcesu lśniące firany.

 

Schowanie tego, co nie potrzebne

Wszystkie przedmioty, które nie komponują się z otoczeniem i sprawiają, iż panuje wrażenie bałaganu, powinny zostać schowane. Porządki przed świętami to dobra okazja, aby pozbyć się zbędnych rzeczy. Dekoracje, które tematycznie też niezbyt trafnie pasują do klimatu świąt, warto schować. Nie chcemy przecież, aby święty Mikołaj musiał stać w towarzystwie wielkanocnego kurczaka, jakkolwiek by to się nie wydawało urocze…

 

Sprzątanie Wrocław: wynajęcie profesjonalnej usługi

Jeżeli chcemy, możemy dodatkowo wynająć profesjonalistów, aby posprzątali nasz dom. Wówczas powinniśmy zamówić ich usługi nie później niż na tydzień przed świętami i nie wcześniej niż 1,5 tygodnia, aby efekty ich pracy zostały widoczne. Oczywiście, będziemy musieli sami też poczynić coś w kierunku porządkowania domu, lecz z fachową usługą, uda nam się to o wiele szybciej. Wystarczy, że wybierzemy nasze miasto, np. sprzątanie Wrocław i zawrzemy wszystkie wymogi. Oczywiście, zanim fachowcy przyjadą do naszego lokum, pozbądźmy się bałaganu. Wszak nie są oni od tego, aby zbierać nasze bibeloty i domyślać się, gdzie je odłożyć.

 

Rozplanowanie sprzątania na kilkanaście dni

Nim wejdziemy w wir przygotowań do Świąt, sporządźmy sobie plan wszystkich czynności, które trzeba będzie zrobić i rozłóżmy je na kilka tygodni lub dni. Osoby, które chcą ubrać choinkę przed 6. grudnia z racji obchodzenia Mikołajek, powinny zacząć sprzątać pod koniec listopada, zaś pozostali powinni zdążyć, jeżeli postanowią zrobić wszystko w ciągu dwóch tygodni przed świętami Bożego Narodzenia. Zaplanujmy sobie każdy dzień, tak aby zrobić wszystkie z czynności takich, jak: szorowanie mebli z kurzu, mycie okien, pranie firan, porządkowanie szaf, czyszczenie łazienki, karniszy, lamp, balkonu, kuchni czy pokojów.

 

 

 

 

 

Adalbert Cibor