Okna – nowe standardy w prawie budowlanym

2 years ago

Bez okien chyba nikt nie jest w stanie wyobrazić sobie domów. Czy to ma się na myśli mieszkania, domy jednorodzinne, czy nawet przedsiębiorstwa. Podobnie jest z drzwiami – jednak to nie o nich będzie mowa. Sprawdźmy, jakie przepisy budowlane zaczęły obowiązywać, jeżeli chodzi o okna.

Okna z trzema szybami

Do pewnego czasu w salonach można było spotkać stolarkę okienną z dwoma szybami. Jednak od roku 2021 standardem są produkty, które wyposażone są w trzy szyby. Niby tylko jedna szyba, ale jednak jest ona w stanie zapewnić utrzymanie większej ilości ciepła. Obecność trzech szyb potrzebna jest do tego, aby można było spełnić współczesne normy, które odnoszą się do współczynnika izolacji ciepła. Dwie szyby nie były w stanie tego osiągnąć, dlatego pojawiła się konieczność zmian na etapie produkcji. Tak, nadal można spotkać okna z dwoma szybami, ale ich czas się kończy, ustępując nie tylko oknom, które mają trzy szyby, ale niekiedy cztery lub pięć.

Nowe przepisy w prawie budowlanym

Decydując się na zakup stolarki okiennej, na bieżąco należy sprawdzać przepisy, jakie obowiązują w prawie budowlanym. Dlaczego? Aby być pewnym tego, że nie dopuściło się do naruszenia prawa. Niby chodzi tylko o okna, ale jednak. Na bieżąco przepisy budowlane odnośnie stolarki okiennej powinny sprawdzać osoby, które decydują się na budowę domu jednorodzinnego lub na jego modernizację. Niekiedy możliwe jest otrzymanie dofinansowania na zakup nowych okien – w szczególności, jeżeli chodzi o domy tworzone w technologii energooszczędnej. 

 

Adalbert Cibor