Inwestycja w sklep spożywczy od podstaw

4 years ago

Wiele sklepów spożywczych w aglomeracji śląskiej powstaje na bazie już gotowych budynków, w których przeprowadzane są jedynie pewne przebudowy i modernizacje, jednakże jeżeli dany przedsiębiorca posiada atrakcyjnie położone działki inwestycyjne, może pokusić się o budowę obiektu spełniającego wymagania dla budynku, w którym będzie znajdował się sklep spożywczy.

Gdzie budować sklep?

Do tego celu nadają się zazwyczaj działki inwestycyjne położone w miastach na Śląsku, wśród zaludnionych osiedli mieszkalnych. Nawet jeżeli w pobliżu znajdują się inne sklepy, to jeszcze jeden obiekt tego typu na pewno nie będzie narzekał na brak klientów, tym bardziej jeżeli oferuje trochę inny typ asortymentu, na przykład zdrową żywność.

Mieszkańcy osiedli blokowych czy też domków jednorodzinnych cenią sobie bliskość sklepu spożywczego, do którego można wyjść w zasadzie o każdej porze, dlatego jeżeli w takim położeniu znajduje się odpowiedniej wielkości działka inwestycyjna, bez wahania warto ją kupić.

Jak duża musi być działka pod sklep?

To oczywiście zależy od tego, jakiej wielkości będzie sam obiekt. Ponadto trzeba wziąć pod uwagę takie obszary jak podjazdy dla samochodów dostawczych, zaplecze, parking dla klientów oraz inne niezbędne elementy, bez których funkcjonowanie sklepu nie byłoby możliwe. Niestety działki w miastach na Śląsku to towar deficytowy, więc cechują się też wysokimi kosztami.

Z tego względu osobie, która planuje biznes handlowy musi wystarczyć mniejsza działka, na której zmieści się zarówno sam sklep, jak i tereny przyległe. Na szczęście sklep zalicza się do działalności nieuciążliwych, dlatego może znajdować się w bliskich sąsiedztwie innych zabudowań.

Kupno działki i co dalej?

Zakup gruntów takich jak działki inwestycyjne w obrębie aglomeracji śląskiej, w miejscu, które gwarantuje sukces to dopiero początek. W następnej kolejności trzeba się postarać o plan ich zagospodarowania. Na tym etapie przedsiębiorca powinien już dokładnie wiedzieć, jaki rodzaj sklepu chce otworzyć. Oczywiście nie musi decydować się, na jego posiadanie.

Obiekt który będzie sklepem może być również dobrze przeznaczony na wynajem, wtedy taka inwestycja nieraz wymaga o wiele mniejszych nakładów finansowych, a nawet może szybciej się zwrócić, ponieważ czynsze za wynajem powierzchni sklepowej w dobrej lokalizacji są wysokie. Wtedy przedsiębiorca może zająć się zupełnie innym biznesem, zaś sklep właśnie wynajmować.

Artykuł powstał we współpracy z GTB Invest – działki inwestycyjne

Adalbert Cibor