Inwestowanie w nieruchomości magazynowe

4 years ago

Polska cierpi na niedosyt nieruchomości. Brakuje zarówno powierzchni biurowych, komercyjnych, jak i magazynowych. Nie mówiąc już o nieruchomościach mieszkaniowych. Rynek nieruchomości komercyjnych w naszym kraju rozwija się jednak bardzo intensywnie. To właśnie w tym sektorze warto szukać sposobu na lokowanie gotówki.

Największe zainteresowanie powierzchniami biurowymi

Lokaty bankowe oraz fundusze inwestycyjne pozwalają osiągnąć zwrot z inwestycji na poziomie 3 do 4 %. To chroni wyłącznie pieniądze przed inflacją. Nie zapewnia jednak żadnych zysków. Zysków z inwestycji na takim poziomie na jakim chcielibyśmy nie zapewniają również nieruchomości mieszkaniowe. To czyni nieruchomości komercyjne doskonała alternatywą.

Największym zainteresowaniem cieszą się nieruchomości komercyjne w postaci powierzchni biurowych. W każdym polskim mieście panuje ogromne zapotrzebowanie na powierzchnie biurowe. Jest to wynik wielu lat zaniedbań. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja gdy pod uwagę weźmiemy powierzchnie handlowe. Sami możemy przekonać się, że galerie handlowe rosną jak grzyby po deszczu.

Wysoka stopa zwrotu z powierzchni magazynowych

W chwili obecnej największą stopę zwrotu z inwestycji dają powierzchnie magazynowe. Inwestowanie w powierzchnie magazynowe jest mimo wszystko łatwiejsze niż w powierzchnie handlowe. Zazwyczaj zlokalizowane są one na peryferyjnych dzielnicach miasta. Ich lokalizacja jest więc kwestią drugorzędną. O wiele łatwiej jest również wybudować powierzchnie magazynowe od podstaw.

Wszystko za sprawą specjalnych systemów do budowy hal magazynowych. Nie trzeba więc inwestować w powierzchnie magazynowe na rynku wtórnym. Można je w szybkim czasie zbudować od podstaw w systemie hal stalowych.

Badanie rynku

Inwestycja w powierzchnie magazynowe powinna być poprzedzona dokładną analiza lokalnego rynku. Przede wszystkim należy sprawdzić czy istnieją firmy, które są zainteresowane wynajmem w danej lokalizacji. Nieruchomości komercyjne w postaci magazynów dobrze jest budować w pobliżu dużych firm i przedsiębiorstw. Jeszcze przed realizacją inwestycji warto poszukać najemcę. Dzięki temu o wiele łatwiej będzie dopasować nieruchomość pod potrzeby potencjalnego najemcy.

Wybierając lokalizację pod budowę magazynów należy zwrócić uwagę na otaczającą infrastrukturę. Powierzchnia magazynowa powinna być zlokalizowana w takim miejscu, by bez przeszkód można było skomunikować się z najważniejszymi arteriami miasta.

Artykuł powstał we współpracy z GTB Invest – nieruchomości komercyjne

Adalbert Cibor