Hobby z nutą adrenaliny? Skoki spadochronowe!

2 years ago

XXI wiek to czas, kiedy zdecydowanie potrzebujemy często wyrwać się od codziennej rutyny i zająć umysł zupełnie czymś innym. Z tego powodu często właśnie myślimy o skokach spadochronowych. Dla kogo będzie to idealne hobby? Otóż warto pamiętać, że jest to sport ekstremalny i jego uprawianie wymaga pewnej kondycji psychicznej i fizycznej.

Skoki ze spadochronem – predyspozycje psychiczne

Zacznijmy od tego, jakie cechy charakteru trzeba mieć w sobie, aby skakać ze spadochronem. Przede wszystkim trzeba lubić ten dreszczyk adrenaliny i potrzebować go. Jeśli na co dzień nie preferujemy zbytnio przygód i już drobna sytuacja stresowa wywołuje u nas przerażenie , to może lepiej jedna wybrać inne hobby.

Skoki ze spadochronem wymagają także pewnej siły woli oraz zamiłowania do ryzyka. Pamiętajmy, że jest to jednak sport ekstremalny i wypadki się tu zdarzają…

Skoki ze spadochronem – wymagania fizyczne

Czy musimy mieć jakąś specjalną kondycję do tego, aby skakać ze spadochronem? Niespecjalnie. Ważne jest natomiast coś innego. A mianowicie pewne problemy zdrowotne i schorzenia niestety wykluczają nas ze skoków.

Chodzi tu przede wszystkim o niskie ciśnienie, problemy z regulacją ciśnienia. odwarstwienie siatkówki, problemy z krążeniem czy poważniejsze problemy ze stawami. Jeśli zatem mamy jakieś schorzenia, to warto udać się do lekarza, który oceni, czy możemy skakać.

Samodzielne skoki i kursy spadochronowe

Na koniec warto powiedzieć trochę niejako o hierarchii skoków. Otóż to nie jest tak, że od razu zaczynamy od samodzielnego skoku. Na początek w ogóle wskazane jest wybrać się na skok ze spadochronem próbny. Wówczas ocenimy, czy dobrze się czujemy podczas skoku, czy nam się to podoba.

Można wykonać jeszcze kila takich skoków z instruktorem a następnie, jeśli już wiemy, że chcemy iść w tym kierunku, to warto zastanowić się nad kursem spadochronowym. Istnieją jego różne wersje, różniące się w różnych szkołach np. dokładną liczbą skoków w szkoleniu praktycznym, jednak zasadniczo szkolenia te dają nam możliwość samodzielnych skoków, co daje już prawdziwą przyjemność z uprawiania tego hobby.

Podsumowując – skoki spadochronowe to na pewno oryginalne i niezwykle ciekawe zainteresowanie.

Adalbert Cibor