Czy warto stawiać domy szkieletowe?

2 years ago

W Polsce rynek budowlany zdominowany jest przez domy stawiane techniką tradycyjną. Jeżeli chodzi o domy szkieletowe, to jest to temat budzący wiele kontrowersji, przez co temat ten nie jest do końca w naszym kraju usystematyzowany.

Technologia “sucha”

Jeżeli dobrze przypatrzymy się rynkowi budowlanemu, to przekonamy się, że domy szkieletowe są obecnie w podobnej cenie, co zwykłe domy murowane. Dzieje się tak przez brak tej systematyczności oraz brak ustalenia pewnych standardów, co najpewniej zmieni się na przeciągu kilkunastu lat. Nie oznacza to jednak, że pomysł o drewnianym domku należy porzucić. W szczególności, że są one tworzone w technologii “suchej” przy minimalnym udziale prac “mokrych” – wylanie fundamentów. Do tego tych fundamentów nie musi być dużo, ponieważ konstrukcja takiego domu jest bardzo lekka i nie potrzebują ona tak mocnego podparcia, jakie potrzebne jest w przypadku domów murowanych.

Domy szkieletowe i ich klimat

Domy szkieletowe polecane są osobom, które myślą o swoim zdrowiu i chcą mieć częstszy kontakt z naturą. Dzięki właściwościom higroskopijnym tego rodzaju domu tworzą w swoich wnętrzach specyficzny mikroklimat, który korzystnie wpływa na nasze zdrowie. Zresztą widok drewna wpływa na nas o wiele lepiej niż widok murowanych ścian. Ostatnio zostały nawet przeprowadzone badania za oceanem odnośnie osób żyjących na co dzień w domach drewnianych. Dzięki temu wiemy już, że mieszkańcy domów drewnianych żyją o wiele dłużej od tych osób, które żyją na co dzień w domach murowanych. 

Adalbert Cibor