Czy powinienem mieć psa?

4 years ago

Pies to – jak powszechnie wiadomo – najlepszy przyjaciel człowieka. Nic zatem dziwnego, że zdecydowana większość ludzi kocha te oddane, wierne zwierzęta i zarazem pragnie posiadać własnego, czworonożnego pupila. Niemniej jednak nie każdy z nas może pozwolić sobie na posiadanie szczekającego towarzysza. Niestety, nierzadko ma miejsce sytuacja, w której potencjalny właściciel kupuje/adoptuje psa nie zastanawiając się nad konsekwencjami swojej decyzji. A takowe bywają bolesne, zarówno dla człowieka, jak i zwierzęcia. Co więcej; w skrajnych przypadkach dochodzi nawet do porzucenia psa. Wszystkich przykrych konsekwencji można jednak uniknąć. Wystarczy odpowiedzieć sobie na parę pytań i tym samym przekonać czy faktycznie jesteśmy gotowi na zakup/adopcję psa.

Pies to odpowiedzialność

Posiadanie psa wymaga od nas samodyscypliny. Pupil potrzebuje bowiem regularnych spacerów, które – z jednej strony – umożliwią mu załatwienie swoich potrzeb fizjologicznych, a z drugiej zapewnią właściwą ilość ruchu. W związku z powyższym należy zdać sobie sprawę z faktu, iż posiadanie psa niejako wymusza na nas zarówno konieczność wczesnego wstawania, zwiększenia aktywności fizycznej i wygospodarowania co najmniej 1,5 h w ciągu dnia.

Wydatki

Nie oszukujmy się; utrzymanie psa kosztuje (niekiedy całkiem sporo!) Zanim zdecydujesz się na zakup/adopcję poważnie przyjrzyj się swoim finansom. Czy faktycznie będzie stać cię na zakup wyposażenia dla psa, akcesoriów spacerowych, gadżetów, zabawek? Co prawda ten typ wydatków ponosi się raz na kilka lat, niemniej jednak to zaledwie szczyt góry lodowej. Poza tym konieczny będzie regularny zakup wysokiej jakości karmy, a w przypadku choroby nierzadko musimy wydać dodatkowe pieniądze na karmy weterynaryjne dla psa oraz rzecz jasna pomoc lekarz weterynarii. Takowa – w zależności od choroby psa – może kosztować nas nawet kilkanaście tysięcy złotych!

Adalbert Cibor