Sezon wiosenno/letni nie zawsze bezpieczny czyli zagrożenia czyhające na psa

2 years ago

Wiosna oraz lato to jedne z najbardziej lubianych pór roku. Nie ma w tym oczywiście nic dziwnego; w końcu niemalże każdy z nas pała nieukrywaną sympatią zarówno do słonecznej pogody, jak i wysokich temperatur, a także… czasu własnego urlopu. Jak się jednak okazuje, zarówno wiosna, jak i lato posiadają przysłowiowe ciemne strony. Takowe w dużym stopniu dotyczą zwierząt domowych, w tym głównie psów. Na co zatem uważać w okresie wiosenno – letnim i jak ustrzec swojego psa przed potencjalnymi niebezpieczeństwami?

 

Kleszcze

Kleszcze to oczywiście nic innego, jak tylko rodzaj pajęczaków. Dodajmy; niepozornych, jednak niezwykle niebezpiecznych pajęczaków. Skąd wspomniane niebezpieczeństwo? Otóż jak się okazuje, kleszcze przenoszą sporą ilość groźnych chorób, które mogą z powodzeniem zaatakować zarówno człowieka, jak i zwierzę. Jedną z najpoważniejszych dolegliwości przenoszonych przez opisywany rodzaj pajęczaków jest oczywiście borelioza. Ale to nie wszystko. Poza boreliozą kleszcze są w stanie zarazić nas także pirolazmozą, hepatozoonozą, erlihiozą czy też tzw. porażeniem kleszczowym. Jak ustrzec psa przed kleszczami? W tym celu warto sięgnąć po preparaty na kleszcze dla psa, które skutecznie zabezpieczą zwierzę przed możliwością zachorowania na wymienione powyżej dolegliwości.

 

Barszcz sosnowskiego

Barszcz sosnowskiego to gatunek jednej z najniebezpieczniejszych roślin rosnących na terenie Polski. Podobnie jak kleszcze, stanowi on realne zagrożenie zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt. Dotknięcie, a nawet przejście obok opisywanej rośliny jest w stanie wywołać poważne rany.

 

Resztki jedzenia z grilla

Lato to czas grillowania. Niestety, zdarza się, że po zakończonej zabawie biesiadnicy pozostawiają na trawie resztki jedzenia z grilla. Psy, nęcone zapachem smakołyków nierzadko zjadają wspomniane resztki czego konsekwencją mogą okazać się choroby ze strony układu pokarmowego. Właśnie dlatego należy zachować czujność podczas spaceru z czworonogiem i pod żadnym pozorem nie pozwalać zwierzęciu na zjedzenie znalezionego na trawie pokarmu.

Adalbert Cibor