Okapy kominowe w rankingach

2 years ago

Zakup okapu kominowego dla wielu osób jest nie lada wyzwaniem. Jak dobrać odpowiedni model? Przeglądając rankingi szybciej wykrystalizować sobie można obraz idealnego okapu.

Model kominowy okapu

Podstawową funkcją okapu jest pochłanianie różnorodnych woni, oparów i tłuszczów, powstających w trakcie gotowania. Wiele spośród dostępnych modeli wyposażonych jest w dodatkowe funkcje, takie jak na przykład oświetlenie, czujnik czyszczenia filtrów oraz wbudowany minutnik, co pozwala na sprawne zaplanowanie wszelkich czynności kuchennych.

Najpopularniejszym według rankingów wariantem okapu jest model kominkowy (https://www.bomi.pl/ranking-okapow-kominowych-top-10-najlepszych-modeli/), zwany też przyściennym, montowany nieopodal ściany i bezpośrednio nad kuchenką, gdzie powstające zanieczyszczenia odprowadzane są do szybu wentylacyjnego za pomocą rury, zamaskowanej specjalnym kominem (stąd nazwa urządzenia).

Głośność systemu ssącego

Przed ostatecznym dokonaniem zakupu warto sprawdzić poziom dźwięku emitowanego przez urządzenie na poszczególnych stopniach siły ssącej, co jest szczególnie istotne, jeżeli mamy kuchnię połączoną z salonem. W sprzedaży przeważają modele, których poziom hałasu nie przekracza 50 dB, co jest porównywalne do szumu w biurze. Najprostsze modele posiadają zazwyczaj dwa stopnie siły ssącej, natomiast te bardziej zaawansowane technologicznie – cztery.

Ceny dostępnych w sklepach okapów są bardzo różnorodne i wahają się od 100 zł do 10 tys. zł, wiele jest też egzemplarzy z tzw. średniej półki cenowej (300 zł do 1000 zł), więc z pewnością każdy znajdzie model odpowiedni do swoich potrzeb.

Adalbert Cibor