Meblowanie salonu

7 months ago

Salon to miejsce reprezentacyjne, gdzie gościmy znajomych, przyjaciół rodzinę, a także sami spędzamy większość naszego czasu w domu. Dlatego warto starannie zadbać o jego wykończenie i aranżacje. Zawsze jednak zostaję dylemat, jak dobrać właściwie nowoczesne meble do salonu?

 

Styl

Każde pomieszczenie możemy urządzić w stylu, który jest obecny w wielu architektonicznych aranżacjach i nie próbować na siłę wymyślać czegoś nowego. Aktualnie największą popularnością cieszą się aranżacje nowoczesne, które pasują do każdego wnętrza. Nowoczesne meble do salonu będą połączeniem prostoty i elegancji. Jego naczelną zasadą jest jednak minimalizm. Nie wolno nam tutaj zagracić pokoju i postawić zbyt dużej ilości mebli. Trzy, maksymalnie cztery meble, to wystarczy. Innym wyborem są salony zaaranżowane w stylu klasycznym. Najlepiej sprawdzają się w przestronnych i dobrze doświetlonych pomieszczeniach. Istnieje tu bardzo duża dowolność w wyborze mebli. Masywne wykonane komody czy stylizowane regały nadają się jedynie do przestronnych salonów. Umieszczenie ich w małych salonikach wizualnie zmniejszy przestrzeń i utrudni możliwość swobodnego przemieszczania się po pomieszczeniu.

 

Do czego służy nam salon?

Dobierając meble i decydując się na swój charakterystyczny styl, musimy przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie jest przeznaczenie dla naszego salonu. Czy będzie to miejsce, gdzie będziemy spożywać posiłki wraz z całą rodziną i przyjmować gości na kolacjach i obiadach? Jeśli tak to centralnym punktem pomieszczenia musi być masywny stół, który nie może jednak przytłoczyć salonu i sprawić, że komunikacja w nim zostanie zaburzona lub niemożliwa. Być może salon będzie nam służył do wypoczynku. W takim przypadku wystarczy nam stolik kawowy, a centralnym punktem jest duża wygodna sofa, fotele lub kanapa.

 

Adalbert Cibor