Malowanie zacisków hamulcowych – krok po kroku

1 year ago

Kiedy wygląd zacisków hamulcowych pozostawia wiele do życzenia, warto zabrać się za ich pomalowanie. Cały proces nie jest skomplikowany ani czasochłonny, a jeśli i tak konieczny jest demontaż i regeneracja zacisków, to tym bardziej nie ma co się zastanawiać i trzeba „skorzystać z okazji”.

Krok 1: wybór odpowiednich materiałów

Dobrej jakości lakier do zacisków hamulcowych to podstawa. Musi być odporny na działanie czynników atmosferycznych, sól, brud, gwałtowne zmiany temperatury. Powinien też zabezpieczać przed korozją i dobrze się prezentować. Dzięki prześwitującym felgom aluminiowym coraz częściej zaciski hamulcowe są doskonale widoczne z zewnątrz.

Warto zainwestować nie tylko w profesjonalny lakier do zacisków hamulcowych, ale również utwardzacz, pędzel, wałek oraz papier ścierny i środki do czyszczenia z rdzy i nagromadzonego przez lata, zapieczonego brudu.

Krok 2: przygotowanie zacisku hamulcowego do lakierowania

Istnieją dwie szkoły – jedna radzi, aby zaciski hamulcowe do malowania zdemontować, druga natomiast pozwala malować bezpośrednio „na samochodzie”. Pierwsza wersja jest nieco bardziej pracochłonna, ale warto ją wybrać dla większej wygody, dokładności i lepszego efektu.

Wymontowany zacisk hamulcowy należy bardzo dokładnie oczyścić – najpierw z brudu, a potem z rdzy. Później warto odtłuścić i przeszlifować jego powierzchnię, usuwając pozostałości korozji, a także matowiąc jego wierzchnią warstwę i zapewniając lepszą przyczepność dla lakieru do zacisków hamulcowych.

Jeżeli nie zdecydowaliśmy się na demontaż zacisków, to oprócz oczyszczenia samego elementu, czeka nas jeszcze pieczołowite zabezpieczenie sąsiadujących części, tak by nie trafił na nie nawet najdrobniejszy odprysk farby.

Krok 3: malowanie zacisku hamulcowego

Aby lakier do zacisków hamulcowych spełniał swoje zadanie, należy precyzyjnie pomalować cały element i pozwolić mu dobrze przeschnąć. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest naniesienie kilku cieńszych warstw w kilkugodzinnych odstępach niż próba położenia jednej, grubej warstwy, która pokryje wszystkie niedoskonałości.

Malowanie należy wykończyć utwardzaczem i pozwolić zaciskowi dobrze wyschnąć. To wymaga nieco czasu, ale jest niezbędne. Wysokiej jakości lakiery do zacisków schną w kilkadziesiąt minut, jednak na ich pełne utwardzenie trzeba zwykle zaczekać około doby. Do tego czasu lepiej nie narażać ich na niesprzyjające warunki, bo można niechcący zniweczyć efekty całej pracy.

Adalbert Cibor