Konsekwencje usunięcia filtru DPF

2 years ago

Ostatnimi czasy coraz częściej mówi się o smogu, który jest groźny dla środowiska naturalnego oraz dla ludzkiego zdrowia. Główną przyczyną tego problemu w Polsce są pyły oraz gazy pochodzące z gospodarstw domowych, zakładów przemysłowych oraz pojazdów. W tym celu w autach z silnikami wysokoprężnymi montowane są specjalne filtry cząstek stałych DPF. Jakie są konsekwencje usunięcia takiego filtru?

 

Tylko kilka procent zanieczyszczeń powietrza pochodzi z transportu, jednak wartość ta jest o wiele większa w największych miastach, w których zanieczyszczenia generowane przez transport stanowią aż 60% wszystkich zanieczyszczeń powietrza. Spory wkład w ten rezultat mają pojazdy z silnikami wysokoprężnymi, które generują o wiele więcej szkodliwych związków niż auta wyposażone w silniki spalające benzynę. Dodatkowo kierowcy, którzy wycinają specjalny filtr DPF (czasami może ulec zapchaniu, a koszt wymiany potrafi być wysoki) nieświadomie pogarszają jakość powietrza.

Duża emisja szkodliwych związków na krótkich trasach

Po polskich miastach jeździ sporo samochodów wyposażonych w dieslowskie jednostki napędowe. Cząstki stałe wydostające się z rury wydechowej mogą powodować raka i inne choroby, a oprócz tego są groźne dla środowiska naturalnego. Najwięcej sadzy i toksycznych związków, pojazdy generują podczas rozruchu oraz pracy w niskich temperaturach. Każde otwarcie przepustnicy w początkowych chwilach pracy silnika powoduje wydzielanie dodatkowej sadzy. Generalnie jazda na krótkich dystansach powoduje emisję dużej ilości toksycznych związków.
Filtr DPF jest istotnym elementem

Wspomniany wyżej filtr DPF jest elementem odpowiedzialnym za ograniczenie nadmiernej emisji spalin przez pojazdy wyposażone w silniki diesla. Filtr ten zatrzymuje i wypala szkodliwe cząstki sadzy i inne cząstki stałe, jednak po pewnym czasie ulega on zużyciu i należy go wymienić lub zregenerować. Wielu kierowców podejmuje decyzje o usunięciu takiego filtra ze względu na oszczędność, jednak w ten sposób zwiększają tylko poziom zanieczyszczenia powietrza.
Usunięty filtr DPF i związane z tym problemy

 

Kontrole emisji spalin

Smog, który coraz częściej pojawia się w dużych miastach i aglomeracjach może spowodować, że kontrole drogowe będą kładły większy nacisk na normy emisji spalin. Przykładowo jazda autem bez filtra DPF w Niemczech wiąże się z bardzo wysoką karą finansową, a dalsze poruszanie się takim samochodem jest niedopuszczalne. W Polsce obowiązują takie same normy, więc kierowcy mogą liczyć się z mandatem, a pojazd z wyciętym filtrem DPF nie powinien być dopuszczony do dalszej jazdy podczas przeglądu okresowego.

Warto pamiętać o tym, że oprócz filtra DPF dobrym pomysłem jest zadbanie o właściwy filtr kabiny, który nie będzie przepuszczał szkodliwych związków do wnętrza samochodu. Jest to szczególnie istotne w dużych miastach, w których smog jest ogromnym problemem.
Polecany serwis DPF regenerujacy filtry w Warszawie: https://dpf-fap.waw.pl

 

Adalbert Cibor