Jak przeciwdziałać korozji dachu?

Jak przeciwdziałać korozji dachu?

3 years ago

Przeważnie, blachy montowane są jako elementy zewnętrzne budynków. Dlatego też, muszą posiadać pewne szczególne cechy, dzięki którym wytrzymają działanie takich czynników jak obfite opady, czy silne wiatry. Z tego względu, większość z nich to blachy nierdzewne.

Korozja dachu

Coraz popularniejsze jest tworzenie pokryć na dachach właśnie z różnego rodzaju blach. Przeważnie są to tak zwane blachy trapezowe, jednak nie tylko. Niezależnie jednak od typu blach, zawsze powinny być one blachami nierdzewnymi, gdyż w przeciwnym wypadku bardzo często pojawia się korozja. Nawet na spadzistych dachach bowiem po deszczu przez dłuższy czas zalega pewna ilość wody.

Czasami stosuje się różnego rodzaju preparaty, które mają chronić przed korozją. Nie zawsze są one jednak skuteczne, natomiast generują niepotrzebne wydatki. Blacha nierdzewna natomiast nie wymaga pokrywania jej żadnymi preparatami.

Wysokiej jakości stal

Materiał, którego używa się do produkcji blach nierdzewnych to stal. Jednakże, jakość blach, ze względu na jakość stali jest zróżnicowana, i to bardziej niż mogłoby się wydawać. Przede wszystkim chodzi właśnie o podatność na korozję, ale również o wytrzymałość poszczególnych typów stali.

W przypadku blach nierdzewnych należy wybierać te, które stworzone zostały ze stali ocynkowanej. To właśnie cynk jest bowiem materiałem, który sprawia, że blacha jest nierdzewna. Oczywiście, cena tego typu blach jest nieco wyższa, lecz w ostatecznym rozrachunku jak najbardziej się ona opłacają.

Zardzewiałe pokrycie dachowe nie spełnia swojej funkcji, dlatego trzeba je wymieniać. Natomiast jeśli skorzysta się z blach nierdzewnych na wiele lat można zapomnieć o konieczności wymiany pokrycia, co pozwala na dużą oszczędność.

Inne cechy blach nierdzewnych

Jak wspomniano, jest wiele rodzajów blach nierdzewnych, a każda z nich posiada nieco inne właściwości. Jednakże, w zasadzie wszystkie blachy mają również kilka cech wspólnych. Przede wszystkim, z racji tego, że ich budulcem jest stal, potrafią wytrzymać duże obciążenie. Ponadto, nie są również zbyt wrażliwe na uszkodzenia mechaniczne, co w przypadku pokrycia dachowego zdaje się być dosyć istotne.

Blachy nierdzewne cechuje również lekkość. W tym przypadku rzecz jasna wiele zależy od rodzaj użytej stali, jednak generalnie, większość pokryć dachowych cechuje większy ciężar. Oznacza to, że blachy nierdzewne, w przeciwieństwie do wielu innych pokryć dachowych nadają się do stosowania we wszystkich tych budynkach, których dach nie należy do najmocniejszych.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Budmax-Metal

Adalbert Cibor