Dom z klocków – prefabrykaty

10 months ago

Jeszcze kilkanaście lat temu postawienie własnego domu wiązało się z dużym nakładem pracy własnej lub poszukiwaniem solidnej ekipy budowlanej, która zagwarantowałaby postawienie domu w czasie jednego sezonu – od wiosny do jesieni. Obecna technologia pozwala na znacznie szybsze postawienie domu, którego koszty utrzymania będą jednocześnie mniejsze, niż typowego mieszkania w centrum.

Pomimo tego, że Polacy dopiero przekonują się do koncepcji „domów z klocków”, czyli domów z prefabrykatów, to technologia ta dość szybko zdobywa uznanie w Europie. Wynika to nie tylko z samej szybkości stawiania domów z prefabrykatów, ale również czystego rachunku ekonomicznego – zarówno pod względem kosztów budowy, jak i późniejszego utrzymania takiej nieruchomości.

Jak wygląda cały proces?

Jak jednak wygląda cały proces budowy domu z prefabrykatów? Wbrew pozorom, nawet przed zakupieniem czy znalezieniem odpowiedniej działku budowlanej, możemy złożyć w firmie zajmującej się produkcją gotowych domów zamówienie na nasz przyszły dom. Dom z prefabrykatów produkowany jest w hali produkcyjnej, gdzie powstają gotowe moduły następnie przywożone na miejsce budowy i gdzie w ciągu zaledwie kilku dni są montowane w gotową nieruchomość. Przygotowanie modułów w ramach hali produkcyjnej pozwala na wykorzystanie znacznie precyzyjniejszych narzędzi i maszyn produkcyjnych, a tym samym zapewnienie jakości połączeń i elementów na poziomie nieosiągalnym z punktu widzenia tradycyjnej technologii budowy domów jednorodzinnych – z cegły czy bloczków budowlanych.

Ile to kosztuje?

Ile kosztuje jednak budowa domu z prefabrykatów? Wbrew pozorom ciężko wskazać tutaj precyzyjnie jedną kwotę, gdyż wiele zależy od konkretnego projektu i późniejszego wykończenia wnętrza. Można jednak z powodzeniem przyjąć, że dom z prefabrykatów potrafi w skrajnych przypadkach kosztować o połowę mniej niż dom budowany w tradycyjnej technologii.

Dom z prefabrykatów – wady?

Czy dom z prefabrykatów ma jednak jakieś wady? Do największej wady tego typu rozwiązania należy zaliczyć przede wszystkim stosunkowo niewielki wybór wykonawców oraz liczby projektów. Domy z prefabrykatów najbardziej opłacalne są w przypadku projektów, które są nie tylko stosunkowo proste w wykonaniu, ale również są projektami popularnymi. Firmie zajmującej się produkcją prefabrykatów do budowy domów najbardziej opłaca się niejako seryjna produkcja poszczególnych elementów.

Podsumowując, jeżeli przy budowie naszego domu priorytetem jest niska cena oraz szybki czas budowy, to domy z prefabrykatów są opcją, którą powinniśmy rozważyć.

Adalbert Cibor