Charakterystyka i montaż blachy trapezowej

1 year ago

Różnego rodzaju blachy stalowe znajdują w budownictwie bardzo wiele zastosowań. Wśród nich na szczególne uznanie zasługuje blacha trapezowa używana między innymi jako pokrycie dachowe domów i wielu innych budynków.

Lekkość i wytrzymałość

W przypadku niektórych konstrukcji dachowych nie jest możliwe zamontowanie ciężkich płytek ceramicznych, gdyż byłyby one zbyt dużym obciążeniem dla więźby dachu. W takiej sytuacji, często ułożenie na dachu blachy trapezowej jest jedynym rozwiązaniem. Materiał ten jest bardzo lekki, przez co nie obciąża dachu ani całego budynku w zbyt dużym stopniu.

Pomimo swojej lekkości, blacha trapezowa cechuje się również dużą wytrzymałością. Jest to materiał, który niezwykle trudno uszkodzić mechanicznie, przez co niestraszne są mu takie zjawiska atmosferyczne jak grad, czy silny wiatr. Jest to również materiał trwały, przez co raz założona blacha, o ile została zamontowana poprawnie, służy przez wiele lat.

Brak korozji i ekonomiczność blachy trapezowej

Pokrycie dachowe jest stale narażone na wodę i wilgoć. Dlatego też, wykonane powinno być z materiału, który świetnie sobie z nimi radzi. Tak jest z blachą trapezową, którą tworzy się najczęściej ze stali ocynkowanej, która nigdy nie rdzewieje. Zdarzają się jednak producenci sprzedający blachę ze stali nieco niższej jakości, trzeba więc wybierać ich bardzo starannie.

Nierdzewność, lekkość i wytrzymałość blachy trapezowej sprawiają, że jest to bardzo atrakcyjne pokrycie dachowe. Do tego dochodzi jeszcze ekonomiczność tego materiału. Tani jest bowiem sam materiał, ale również jego montaż nie jest szczególnie drogi. Założenie blachy trapezowej nie jest dużym wyzwaniem dla profesjonalistów, dlatego też nie liczą oni tej pracy zbyt drogo.

Montaż pokrycia dachowego

Niezależnie od wyboru pokrycia dachowego, jego montażem powinni zająć się fachowcy. Nawet bowiem, pozornie prosta instalacja blachy trapezowej może się nie udać, jeśli zajmie się nią amator. Warto pamiętać, że robocizna nie kosztuje dużo w przypadku montażu blachy, więc warto dołożyć te kilka groszy i cieszyć się solidnym pokryciem dachowym przez wiele lat.

Instalując blachę trapezową trzeba pamiętać przede wszystkim o tym, aby nie pominąć żadnego, nawet najmniejszego fragmentu dachu. Ażeby można było zamontować ją w trudno dostępnych miejscach, na przykład przy kominie, często konieczne są obróbki i docinki blachy. Jest to koniecznie również w przypadku dachów, które nie są całkowicie równe.

Artykuł powstał we współpracy z Budmax-Metal

Adalbert Cibor