Braki w uzębieniu – przykre skutki niefrasobliwości

Braki w uzębieniu – przykre skutki niefrasobliwości

1 year ago

Wydawać by się mogło, że pojedyncze luki w szeregu zębów to tylko problem natury estetycznej, a brak jednego czy dwóch trzonowców, których nie widać na pierwszy rzut oka, nie wpływa znacząco na jakość życia. Nic bardziej mylnego! Zaniedbanie uzębienia może nieść za sobą opłakane skutki, które znacząco rzutują na samopoczucie i stan zdrowia. Co może się stać, jeśli w porę nie uzupełnimy ubytków w szczęce?

Zanikające dziąsła i inne problemy

W miejscu, w którym kiedyś rósł ząb, po trzech latach od jego wypadnięcia zanika około 50 – 70% tkanek. Inne zęby w tym momencie zaczynają się przesuwać, przez co powstają między nimi szpary i przekrzywienia, a w luki dostają się resztki jedzenia. Zmiany zachodzące w jamie ustnej przyczyniają się do rozwoju kolejnych chorób – próchnicy i paradontozy. Przeciążone zęby zaczynają się chwiać, przez co w przyszłości mogą samoistnie wypaść. Ponadto, nieprawidłowości w układzie zębowym mogą powodować wady wymowy, a nawet zaburzenia w odczuwaniu smaku. W dłuższej perspektywie ubytki w uzębieniu mogą pociągnąć za sobą zaburzenia pracy stawu skroniowo – żuchwowego oraz spowodować starcie krążka stawowego. Uporczywe bóle głowy, nieprzyjemne zgrzytanie zębami i bóle mięśniowe w okolicy twarzy też mają silny związek z nienaturalnymi lukami między zębami. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że daleko posunięte zaniedbanie zębów może nawet doprowadzić do przedwczesnego powstawania nieestetycznych zmarszczek na twarzy!

Jak się leczyć?

Aby zapobiec przykrym skutkom zaniedbania zębów, należy szybko reagować, korzystając z pewnego i skutecznego leczenia. Wykonując implanty zębów w Krakowie, zyskujemy nie tylko piękny i naturalny uśmiech, ale również dobre samopoczucie i bezcenne zdrowie. Na stronie www.dental4you.pl dostępne są fachowe informacje i porady, które obrazowo przybliżą zagadnienie implantologii.

Adalbert Cibor