Balkon – jak zaaranżować go z głową?

1 year ago

Nawet w środku miejskiej dżungli możliwe jest stworzenie niewielkiego miejsca pełnego spokoju i zieleni – wszystko za sprawą balkonów, dostępnych dla większości mieszkańców bloków. Okazuje się, że nawet niewielki balkon może być świetnym miejscem do odpoczynku, czytania książki, popijania popołudniowej herbaty. Wystarczy odrobina fantazji! Od czego zacząć?

Podłoga, okna, drzwi balkonowe…

Podstawową sprawą powinno być krytyczne spojrzenie na podłogę i zastanowienie się, jakie tworzywo okaże się strzałem w dziesiątkę. Najwięcej osób decyduje się na laminaty – podłogi cięte z metra, które opierają się zmiennym temperaturom oraz niekorzystnym warunkom meteorologicznym. Zaletą laminatów jest fakt, że są one dostępne w szerokim wachlarzu kolorystycznym i są niedrogie. Drugim rozwiązaniem są kafle mrozoodporne, również często wybierane przez Polaków. Prezentują się one z pewnością bardziej elegancko niż w przypadku laminatów. Kafle są odporne na niskie i wysokie temperatury, dodatkowo jednolita struktura sprawia, że czyszczenie kafelek jest niezwykle proste.
Z pewnością warto także zadbać o wygodne drzwi balkonowe. Coraz więcej osób decyduje się na drzwi przesuwne, gdyż ich otwieranie i zamykanie nie wymaga wiele siły. Dodatkowo topowi producenci oferują nam także nowoczesne materiały, doskonale izolujące wnętrza w czasie jesieni czy zimy.

Na balkonie nie powinno zabraknąć odpowiednio dobranych mebli ogrodowych. Nawet na niewielkiej powierzchni zmieści się mały stoliczek kawowy oraz dwa fotele. Szukajmy mebli wykonanych z technorattanu czy aluminium – są one lekkie, odporne na zmienne warunki atmosferyczne, uszkodzenia, ścieranie.
Wokół nas – na parapecie czy balustradzie balkonowej – warto ustawić doniczki z ulubionymi kwiatami, ziołami. Z pewnością w taki otoczeniu uda nam się skutecznie zrelaksować, odprężyć.

Adalbert Cibor